Koniec Roku Szkolnego

 

Nadszedł upragniony dzień – koniec roku szkolnego! Pożegnanie było bardzo długie- najpierw uczniowie odegrali sceny życia uczniów w szkole, potem dzieci dały popis znajomości języka angielskiego w inscenizacji o zwierzętach. Przepięknie zatańczyły dzieciaczki z oddziału przedszkolnego w kolorowych strojach. Wzruszająco pożegnali się ze wszystkimi uczniowie klasy III. Drugoklasiści przygotowali dla nich oryginalnie  pomalowane poduszki z cytatami dostosowanymi do każdego z uczniów. Na koniec uczniowie otrzymali od wychowawców to, na co czekali i pracowali cały rok szkolny – świadectwa i nagrody dla najlepszych. Udanych wakacji!

Śniadanie Wielkanocne

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy uczniowie klasy I - III zorganizowali sobie wraz 
z wychowawcami  wspólne  śniadanie wielkanocne. Na  udekorowanym stole znalazła się tradycyjna potrawa świąteczna - jajka . Zgodnie z panującym zwyczajem wszyscy złożyli sobie wielkanocne życzenia. Uczniowie zawitali również w oddziale przedszkolnym, częstując wszystkich świątecznym jajkiem i składając wielkanocne życzenia.

 

Podsumowanie konkursów SKO

 

Członkowie SKO w naszej szkole chętnie biorą udział w różnych konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Zatorze.   Bank  ufundował  nagrody dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy „Z wizytą w banku” i zajęli miejsca od 1-3  (10 osób. Pozostali członkowie (17) również otrzymali nagrody za systematyczne oszczędzanie. Prace wykonane przez nasze dzieci można zobaczyć na stronie internetowej Banku.

 

Konkurs Recytatorski

 

Mamy powody do dumy! Uczennica klasy trzeciej – Nikola Chlebowska zdobyła I miejsce w corocznym konkursie recytatorskim organizowanym przez ROK w Zatorze. Ola Orzechowska i Marysia Woźniak również reprezentowały naszą Szkołę pięknie recytując przygotowane wiersze i prozy.

 

Piknik Rodzinny

 

Rodzinne świętowanie uczniowie rozpoczęli na Sali gimnastycznej występem artystycznym dla rodziców
z okazji ich święta. Najpierw smerfowały dzieci z oddziału przedszkolnego, a potem uczniowie klas 1-3 wystawiły spektakl teatralny “Śnieżka” przeplatany piosenkami i tańcem. Potem wszyscy przenieśli się na rodzinną biesiadę na szkolne podwórko, gdzie na rodziców czekała kawa, ciasto, napoje, grillowana kiełbaska, a dzieciom czas umilali pracownicy ROK-u w Zatorze.

 

Egzamin Trzecioklasisty 2016

 

7 kwietnia 2016 roku 5 uczniów klasy trzeciej przystąpiło do egzaminu trzecioklasisty Omnibus 2016. Uczniowie zmagali się z zadaniami przez 2 dni – łącznie 4 godziny lekcyjne. Niektórzy uczniowie mogą być z siebie dumni, inni muszą zabrać się do pracy!

 

Teatrzyk w naszej szkole

Olimpiada

 

Kolejny sukces! Nasi uczniowie zdobyli w ogólnej klasyfikacji 3 miejsce! Nasza Szkołę reprezentowali: Kamila Cichoń, Martyna Gancarczyk, Michał Śmiech, Oskar Wojtas, Karol Ryszka, Oskar Rybarski,
Paweł Sz. Woźniak. Gratulacje!!!

 

Z wizytą w gospodarstwie rolnym

 

Dziś uczniowie mieli okazję skorzystać z lekcji przeprowadzonej w prawdziwej oborze, a raczej chlewni. Uczniowie  poznali  życie świnek – przedstawicieli ssaków- od urodzenia! Obserwowanie prosiaczków oraz starszych osobników sprawiała wszystkim wiele przyjemności i radości.  Dzieci miały okazje poznać wiele maszyn rolniczych. Dziękujemy p. Śmiechom za umożliwienie odwiedzenia ich gospodarstwa.

 

Majowe Święta

 

Do Świąt Majowych nasi uczniowie przygotowują się wcześniej. Poznają na zajęciach edukacyjnych I pozalekcyjnych historię Konstytucji 3 Maja, historię naszej flagi narodowej oraz wykonują dekoracje majowe w narodowych kolorach. Corocznie czcimy Święto Flagi przemarszem wszystkich uczniów  przez naszą wieś oraz patriotycznymi piosenkami.

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasz szkoła bierze udział w akcji "Książki naszych marzeń". W ramach tego projektu do naszej biblioteczki szkolonej zostało zakupione mnóstwo ciekawych i pięknych powieści, wierszy i lektur.

Z wizytą w zoo u… państwa Kitów i Rusinków :)

Tak, tak! Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie mamy w Grodzisku mini zoo. Skorzystaliśmy
z zaproszenia Igora i Gracjana więc mogliśmy zobaczyć przede wszystkim egzotyczne ptaki takie,
jak: papugi, strusia, a także króliki, ryby, kolorowe kurki, świnki morskie i wiele innych. To była cenna lekcja przyrody. Dziękujemy chłopcy za zaproszenie!

Wycieczka do źródełka “Dzidek” w Laskowej

 

Lubimy piesze wycieczki. Dziś wybraliśmy się do Laskowej do źródełka ”Dzidek”, które słynie w całej okolicy ze znakomitej wody. Wybraliśmy drogę przez Lasek, ze względu na piękną trasę, którą wykorzystaliśmy do zabaw ruchowych, edukacji przyrodniczej, a także na bezpieczeństwo. Po drodze odwiedziliśmy stara kapliczkę w Laskowej. Źródełko dodało wszystkim sił – byliśmy jednak zmęczeni trudami drogi, a jeszcze przed nami powrót. Tym razem wróciliśmy równie atrakcyjną trasą przez
tzw. Koziniec.

 

Pisanki, kraszanki, wazoniki...

 

Ozdoby świąteczne, to nie tylko pisanki, kraszanki… Drugoklasisci wykonali pracochłonne, ale zarazem przepiękne  kolorowe  wazoniki z kwiatami z bibuły. Efekt murowany!

Kolejny konkurs SKO rozstrzygnięty :)

Laureatami na poziomie szkolnym zostali: Nikola Chlebowska, Oskar Rybarski, Gracjan Rusinek. Gratulujemy!

Wiosna! Sadzimy, siejemy….

 

Wiosenna pogoda sprawia, że tęsknimy do kwiatów, zieleni. Wszystkie klasy  założyły hodowlę różnych roślinek.  Już  wkrótce  w klasach będzie bardziej  kolorowo i wiosennie.

Półpoście

 

  Od wielu lat w naszej szkole obchodzona jest tradycja pod nazwa „półpoście” . I choć w wielu regionach Polski połowa postu obchodzona jest na różne sposoby, to u nas jest bardzo miło. Każdego roku w tym dniu dzieci  szukają ukrytych ciasteczek, które  smakują wyjątkowo!

 

Marzanna

W dniu 21.03.2016r. dzieci z naszej szkoły wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Wszyscy zebraliśmy  się przed szkołą, by wyruszyć barwnym korowodem  przez wieś Grodzisko nad Skawę. Podczas marszu wszystkie dzieci miały okazję nieść Marzannę. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników korowodu. Dzieci pożegnały Marzannę- zimową pannę, a  głośnymi okrzykami powitały wiosnę. Do szkoły wróciliśmy z kolorowym maikiem.

Dzień Małych Kobiet

 

8 marca- dziewczynki z naszej szkoły miały powód, aby poczuć  się w tym dniu wyjątkowo. Chłopcy nie zapomnieli złożyć swoim koleżankom życzenia oraz wręczyć  drobne, ale miłe upominki. Brawo chłopaki!

 

Rozstrzygniecie powiatowego konkursu ekologicznego „Uwalniamy nasze środowisko od baterii”

 

Długo przyszło nam czekać  na rozstrzygniecie powiatowego konkursu ekologicznego „Uwalniamy nasze środowisko od baterii”. Uczniowie postarali się na tyle, ze zdobyliśmy I miejsce w powiecie oświęcimskim w kategorii szkół do 200 uczniów. Cieszymy się z nagród, które otrzymaliśmy : walizę z instrumentami perkusyjnymi oraz laminator, a także pojedyncze gadżety, z których uczniowie korzystają w codziennej pracy.

 


Przeprowadzamy ciekawe eksperymenty

Przekonaliśmy się, że najlepszym napojem gaszącym pragnienie jest woda. Cukry zawarte w sokach "wyciągają" wodę z komórek. Dlatego też po wypiciu soku lub słodkich napojów gazowanych, szybko jesteśmy spragnieni.

DZIEŃ OTWARTY

22 lutego zawitały do naszego oddziału przedszkolnego przyszłe przedszkolaki wraz
z rodzicami. Spotkanie miało charakter integracyjny, Najpierw dzieci brały udział
w zajęciach poprowadzonych przez p. Martę Tatarę. Atrakcyjne zajęcia wprowadziły przedszkolaków w magiczny świat baśni. Dzieci obejrzały prezentację, wysłuchały fragmentów ulubionych baśni , czy też malowały różne postaci bajkowe. Starsze klasy zaprezentowały najmłodszym gościom piosenki i taniec. Na koniec zajęć dzieci
z największą ochotą pobawiły się w sali przedszkolnej.

Teatr w naszej szkole

15 lutego odwiedził naszą szkołę teatr „Moralitet” z Krakowa, który specjalizuje się
w spektaklach profilaktycznych zawierających mądre życiowe przesłania i przestrogi. Takie też było przedstawienie „Wielkie hece w bibliotece”, którą dzisiaj w naszej szkole obejrzeli uczniowie z klas I - III i przedszkolaki. Sympatyczna, ciepła bajka o książkach
i bajkowych postaciach promuje i uczy tolerancji i akceptacji odmienności. Pokazuje, że nie wygląd, ale to, kim jesteśmy świadczy o wartości człowieka. Ponadto poruszyła też bardzo ważną kwestię dbałości o książki i zamiłowania do czytania.

 

Kopciuszek w "zeróweczce"

Żywa lekcja historii

W środę, 24 lutego br. uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym pokazie historycznym, prezentującym ubiory, zwyczaje chłopstwa i szlachty oraz zbroje rycerskie i uzbrojenie w Polsce XVII wieku. Żywą lekcję historię przygotowała Agencja Widowisk Historycznych Arkona, pozwalając dzieciom przebierać się w suknie, żupany, zbroję husarską. Uważne słuchanie opowieści prelegenta zaowocowało ciekawymi nagrodami rozdanymi w trakcie konkursu przeprowadzonego pod koniec zajęć. Były to dukaty gdańskie Jana III Sobieskiego. Lekcja zakończyła się efektownym, pełnym huku, dymu i ognia wystrzałem z wiernej repliki pistoletu skałkowego z XVII w., zwanego „Batorówką”.

 

Walentynki

Walentynki to ulubione święto dzieci i młodzieży na całym świecie, wszyscy ludzie wysyłają sobie wówczas kartki walentynkowe. Również w naszej szkole zorganizowano pocztę walentynkową. Kolorowa skrzynka została ustawiona w holu szkoły, gdzie uczniowie wrzucali do niej swoje kartki z wyrazami sympatii dla koleżanek i kolegów. Były one wręczane 15 lutego przez wychowawców na wspólnym – walentynkowym spotkaniu.Walentynki nie są polskim zwyczajem i dlatego maja wielu przeciwników, ale święto to każdego roku dostarcza uczniom w naszej szkole radości i zabawy, dlatego warto w ten sposób umożliwić im wyrażenie sympatii i przyjaźni.

Pyszny Tłusty Czwartek :P

Dzień Babci i Dziadka

31.01.2016 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyło wielu gości m.in.: Poseł na Sejm - pan Zbigniew Biernat z żoną, Burmistrz Zatora - pan Mariusz Makuch również z żoną oraz Sołtys Grodziska - pan Piotr Polanek. Tradycyjnie, jak co roku, zaprezentowaliśmy przedstawienie jasełkowe. Dzieci z oddziału przedszkolnego zademonstrowały bogaty program artystyczny związany z tematem naszej uroczystości. Mamy nadzieje, że wszyscy miło spędzili czas.

Podczas biwaku dzieci się nie nudzą ;)

W trakcie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w biwaku.

Na uczestników w tym roku czekało wiele atrakcji: zabawa karnawałowa, zabawy integracyjne, wieczorek kinowy i co najważniejsze spędzenie nocy w gronie przyjaciół. Na zakończenie - wycieczka do kina 3D! Chwile te, na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci!

Bal Karnawałowy

28.01.2016 w naszej szkole uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w Balu Karnawałowym. Dzieci przebrane w rozmaite kostiumy wspaniale tańczyli. Nauczyciele wymyślali coraz to nowe zabawy taneczne, konkursy i quizy. Rodzice zajęli się gastronomiczną stroną imprezy. Na żadnym stoliku nie zabrakło ciasteczek, paluszków ani soczków. Na niepokonanych przez zmęczenie tancerzy czekała niespodzianka - PIZZA. Wszystkim bardzo smakowała. Już nie możemy doczekać się kolejnego balu.

Coraz bliżej święta...:)

Wkrótce Święta! Już jutro odbędzie się Spotkanie wigilijne wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły. Przygotowania ruszyły pełną parą. Każda klasa coś przygotowuje. W klasie I i III zdobiono dziś pierniczki. To prezent gwiazdkowy dla wszystkich na jutrzejsze Spotkanie. Słodkie przysmaki powinny smakować! Dzieciaki już dziś nie mogły się powstrzymać.

Pingwiny w akcji:).

"Zew natury - czyli Pingwiny ratują świat"  to tytuł spektaklu, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć 15 grudnia w Wadowickim Centrum Kultury. Zabawne pingwiny przyciągnęły rzesze fanów:) Piękne i oryginalne kostiumy, efekty specjalne, ciekawa fabuła zyskały aprobatę wśród publiczności. Dziecięcy śmiech podczas spektaklu jest chyba najlepszą recenzją.

Ale "SZOK"!!!

Cyrk w naszej Szkole!!! Grudniowe popołudnie upłynęło wszystkim w magicznym, cyrkowym nastroju:) Niesamowitym pokazom nie było końca:) Magiczne sztuczki, pokaz żonglerki czy tresura zwierząt wprawiły wszystkich(nie tylko dzieci) w osłupienie i ogromny zachwyt:) Niektórzy z naszych najmłodszych odznaczyli się nie lada odwagą, i dumnie trzymali ogromnego węża!!!Występ ten, z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich!

"Zwierzaki-przedszkolaki"

W ostatnim czasie nasi najmłodsi przeobrażają się w różne postacie. Słuchając bajek mogą sobie wyobrażać bohaterów, ale w końcu sami mogli zaprojektować strój m.in. króla i księżniczki. Różnorodne przebrania zwierząt wywołały u dzieci wiele radości i z chęcią podjęły się one zmiany stroju. Można powiedziec ,że sala przedszkolna na chwile zamieniła sie w prawdziwe ZOO:)

Wizyta Św. Mikołaja:)

Jak co roku, 6 grudnia,do wszystkich grzecznych dzieci przybywa dobrze znana postać, w czerwonym stroju, z długą, białą brodą i workiem pełnym prezentów.:) Św. Mikołaj odwiedził także naszą Szkołę i obdarował dzieci wspaniałymi podarunkami:)

Wyjazd do Family Park w Oświęcimiu.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, niosący wiele okazji do sprawienia radości:) Rada rodziców w ramach "Mikołajek" zafundowała wszystkim uczniów wyjazd do Family
Park. Była to wspaniała niespodzianka dla dzieci:) Uśmiech z twarzy nie schodził im nawet na sekundę:) DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA CUDOWNY PREZENT!

Konkurs wiedzy o ruchu drogowym.

Gdy zielone światło świeci, przez ulice idą dzieci. Gdy czerwone się zapali,stoją duzi, stoją mali.Uczniowie klas I-III mogli wykazać się swoją wiedzą na temat ruchu drogowego. Są to bardzo ważne i przydatne wiadomości, które nasi uczniowie wykorzystują w życiu codziennym. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie, tym bardziej, że przewidziane nagrody były bardzo atrakcyjne. Aż trzy zespoły zajęły pierwszej miejsce, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników.

Barbórka.

Święto Górnika obchodzone jest 4 grudnia. Zgodnie z tradycją w dniu Barbórki górnicy najpierw udali się na mszę świętą do Kościoła, po której nastąpił przemarsz do naszej Szkoły, gdzie na solenizantów czekało wiele niespodzianek. Uczniowie zaprezentowali przybyłym gościom piękny program artystyczny, z licznymi piosenkami, tańcami i recytacją wierszy. Ich wysiłek został bardzo doceniony przez górników, którzy oprócz braw podarowali naszym najmłodszym słodkie upominki.

Ekologiczne przedstawienie.

Jak należy dbać o nasza planetę? Jak my, ludzie, możemy jej pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytanie w zabawny, ale zarazem wychowawczy sposób przedstawiła grupa teatralna, którą gościliśmy w murach naszej Szkoły 4 grudnia. Kot i przybysz z innej planety-główni bohaterzy- zwracali uwagę m.in. na takie czynności jak: segregowanie śmieci czy oszczędzanie wody i energii. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, które teraz z pewnością będą pielęgnować nasza planetę.  

Warsztaty.

1 grudnia 2015 roku odbyły się niecodzienne warsztaty- nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Były to zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne przez Panią Martę Mrozek. Udział w ćwiczeniach brali uczniowie klas "0" i "I". Celem tych zajęć było budowanie i poprawianie relacji rodzic-dziecko, kształtowanie relacji międzyludzkich, rozwijanie świadomości w schemacie ciała oraz dobra zabawa:) Mamy nadzieje, że te warsztaty na stałe zagoszczą w harmonogramie naszej Szkoły!

Dzień pluszowego misia:).

Najlepszym przyjacielem dziecka jest miś, pluszowy miś:) Przedszkolaki uczciły więc jak należy dzień swojej ulubionej zabawki:)

Teatrzyk cieni w klasie II.

Lekcja j, polskiego przerodziła się w przepiękny spektakl teatralny. Najpierw uczniowie samodzielnie przygotowywali kukiełki, aby w efekcie zaprezentować swoja scenkę teatralną na forum klasy:)

Andrzejki:)!.

Wróżby, tańce i przede wszystkim dobra zabawa towarzyszyły wszystkim przybyłym dzieciom na zabawie Andrzejkowej! Magiczna atmosfera wszystkim się udzieliła. Dzieci z ogromną ciekawością odwiedziły pokój wróżb, chcąc sprawdzić swoją przyszłość:) Jak przystało na zabawę Andrzejkową, tańcom i hulańcom nie było końca:)  Na dzieci czekały również słodkie przekąski, przygotowane przez rodziców, które z pewnością "osłodziły" to spotkanie:) Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie:)

Dzień Seniora.

Dzień Seniora to szczególne święto tych, którym należy się szacunek i uznanie za

bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To starsi ludzie są piewcami tradycji. Niosą ciepło i zrozumienie. Dnia 15 listopada tego roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z okazji Dnia Seniora. Uroczystość odbyła

się dzięki znakomitej organizacji i pracy Koła Gospodyń, które ugościło 40 gości. Przy suto zastawionych stołach zacni goście mogli podziwiać uczniów oraz przedszkolaczków, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne - taneczne. Występ naszych uczniów oczarował publiczność. To już drugie wspólne spotkanie seniorów z Grodziska z uczniami i mamy nadzieje, że wejdzie ono na trwałe w kanon uroczystości naszej szkoły.

11 listopada - Święto Niepodległości.

W uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej Szkoły,z przedszkolakami na czele. Na poczatek wzięli oni udział w krótkiej lekcji historii wzbogaconej prezentacją multimedialną. W kolejnej, bardziej podnisłej części uroczystości, uczniowie udali sie na sale gimnastyczną, gdzie zatańczyli tradycyjnego poloneza, zaśpiewali wspaniałe pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze. Zwieńczeniem uroczystości była piosenka "Pięknie żyć", w wykonaniu uczniów z klasy 1.

1 listopada- pamiętamy...

 Miesiąc listopad otwiera Święto Zmarłych. Uczniowie klas 1-3 odwiedzili przydrożny grób żołnierzy, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej w pobliskiej Czarczy. Grób pozostaje pod opieką okolicznych mieszkańców. Dzieci zapaliły znicze, złożyły kwiaty na Ich grobie.Z historią śmierci żołnierzy zapoznali uczniów państwo Bendzerowie, których rodzina była bezpośrednim świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń….

Zdrowo z owocami i warzywami:).

Jesień sprzyja zdrowemu odżywaniu. Ogrody i sady częstują dojrzałymi warzywami i owocami. Wspólne przygotowanie sałatek owocowo-warzywnych sprzyja dziecięcym apetytom. Pierwszo i trzecioklasiści chętnie dzielili się witaminkami z pozostałymi uczniami naszej szkoły, którzy nie pozostali dłużni. Parę dni później drugoklasiści zamienili się w kuchmistrzów serwując zdrowe, świeże i przepyszne sałatki owocowe.

Lekcja przedsiębiorczości.

Uczniowie z klasy III na chwile przenieśli się w "bankowy świat". Na początku zapoznawali się z polskimi banknotami, aby później zaprojektować i wykonać swój wymarzony. Próbowali też wejść w rolę dziennikarza, który przeprowadza wywiad z pracownikiem banku. Wszystkie te zadania wymagały od uczniów dużej kreatywności, której jak widać im nie brakuje:)

14 października - Dzień Edukacji Narodowej.

Akademię z okazji Dnia Nauczyciela zaprezentowali uczniowie  klas I-III, pod czujnym okiem p. Lindy Balonek i p. Jadwigi Kluski. Przedstawienie otworzył przepiękny polonez, nagrodzony gromkimi brawami. Nie tylko nauczyciele, ale także wszyscy pracownicy obsługi naszej szkoły, otrzymali od uczniów pamiątkowe laurki i upominki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie-uczniom, rodzicom i nauczycielom!:)

Warsztaty plastyczne z p. Szymonem Wojtanowskim z ASP w Krakowie.

Tym razem zajęcia świetlicowe odwiedził niezwykły gość. Najmłodsi mieli możliwość brania udziału w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez pana Szymona Wojtanowskiego. Efekty współpracy dzieci z malarzem, zobaczyć można na szkolnej gazetce. Kto wie, może w przyszłości, będziemy podziwiać wystawę któregoś z naszych uczniów? :)

Dzień Chłopaka.

Niespodzianki.. Kto ich nie lubi?! 30 września miało miejsce święto wszystkich chłopców, uroczyście obchodzone także i w naszej szkole. Ten pełen niespodzianek dzień należał głównie do "naszych królów":).

Święto ziemniaka.

Święto ziemniaka w naszej szkole przebiegło w niesamowitej atmosferze:). Świętowanie rozpoczęła krótka prelekcja. Następnie dzieci mogły pokazać swoje umiejętności plastyczne i sportowe, aby na koniec oddać się przyjemności delektowania bohatera tego wydarzenia-ziemniaka:).